Juniors

Dyfed Junior Results 2017

  • Played for Wales:
    • Luke Harries (Tenby), Billy Truman (Trefloyne), Aled Greville (Ashburnham), Abe Forsyth (Haverfordwest), Jamie Dean (Carmarthen), Bryn Thomas (Cligywn)
  • North Wales Boys
    • Championship
      • Luke Harries 1st
      • Aled Greville 3rd
    • Under 15s
      • Joss lerwill (Newport Links) 2nd
  • Trubshaw
    • Luke Harries 1st
  • Central Wales Boys
    • Luke Harries 3rd

SWBGA Events:

  • South Wales Boys Championship – Carmarthen:
    • Aled Greville – Strokplay Champion and Match-play tied winner
    • Harrison Duckett (Trefloyne) – Strokeplay 4th and Semi-finalist in match-play
    • Iestyn McAvoy (Glynhir) – Last 16 in match-play
    • Dyfed won the Team event in South Wales Boys Strokeplay (top 3 scores)
  • South Wales Under 15/13
    • U 15 – Abe Forsyth 2nd gross, Declan Morgan (Glynabbey) 2nd Nett
    • U 13 – Joss Lerwill 2nd gross
  • South Wales Inter-counties Under 15/16 – Builth Wells
    • U 16 – 2nd
    • U 15 – 1st
    • Overall – 1st Iestyn McAvoy, Steff Evans, Bryn Thomas, Abe Forysth, Jamie Dean, Joss Lerwill, Zak Baker, Sean Hazebly

Wales Golf events:

  • Welsh boys – Bull Bay:
    • Main – winner – Luke Harries, last 16 – Aled Greville, Harrison Duckett, Abe Forsyth
    • Plate – semi-finalist – Bryn Thomas, quarters – Jamie Dean, last 16 – Iestyn McAvoy, Sam and Lewys Thomas (Newport Links)
  • Welsh boys Under 16 and 14 – Cradoc
    • U 16: Bryn Thomas winner, Abe Forsyth 3rd,
    • U 14: Jamie Dean winner
  • Welsh Junior Tour:
    • Qualified for final – St. Pierre
      • Under 14s
        • Theo Bailey (Glynhir),
      • Under 12s
        • Josh Westcott (Ashburnham), Lucas Aldred (Milford Haven)
      • Under 10s
      • Under 8s
        • Gethin and Owain Wilcox (Newport Links), Billy Lawrence (Haverfordwest), Sam Houston (Ashburnham), Dewi Harland (Trefloyne) Tomas Carlson (Milford Haven)
  • Welsh Junior Inter-counties (Club) – Carmarthen 3rd, Iestyn individual 1st

Coaching squads:

  • 2017/18:
    • National Performance Programme: Luke Harries
    • National Transition Programme: Aled Greville
    • Aspire Performance Programme: Jamie Dean, Abe Forysth, Bryn Thomas
    • Academy Programme: selection tomorrow in Wrexham good luck to ones selected to take part in the selection process
  • Junior Matches:
    • Glamorgan:
      • Under 14 – Glynabbey – lost
      • Under 16 – Glynhir – Lost – 10-5
      • Under 18 – Morriston – Lost
    • Gwent – Lost
    • Denbighshire:
      • Away in Denbigh – Lost 19-5
      • Home in Aberystwyth – Lost
    • Mens – Tenby – Lost
    • Seniors – Ashburnham – won 3-2

Dyfed Golf Union Events

  • Dyfed Junior Stableford Champion – Josh Westcott (Ashburnham)
  • Alan Scott (Under 13s) – Joss Lerwill (Newport Links)
  • Dyfed Junior Nett Champion – Lewys Thomas (Newport Links)
  • Dyfed Junior Individual Champion – Scott Jones (Carmarthen)
  • Dyfed Junior Team Champions – Carmarthen
  • Dyfed Junior Champion – Bryn Thomas